Zabezpečovací systémy

Zabezpečovací systémy byli dříve známé pod názvem EZS, nyní jsou oficiálně označované jako PTZS ( Poplachový tísňový zabezpečovací systém). Systém primárně slouží k ochraně objektů před vniknutím nežádoucích osob. Implementací nádstavbových prvků, lze PTZS rozšířit o další detekci například : záplavových detektorů, požárních čidel, detekci výbušných plynů a rovněž přivolání pomoci v tísňovém stavu. Také lze doplnit jednoduchou automatizaci zařízení. Nejčastěji používané jsou : ovládání vrat, bran, osvětlení. Většina PTZS disponuje i základním přístupovým systémem pro vpuštění osob a vozidel do objektu. Základní princip PTZS spočívá v tom, aby po opuštění objektu, nebo jeho části byl PTZS aktivován uživatelem, nebo časovým rozvrhem, který lze přizpůsobit individuálně.

V případě aktivace jednoho, nebo více detektorů v zastřežené části bude bezprostředně vyhlášen poplach, vyjímkou jsou vstupní přístupové body, kde poplach bude vyhlášen po vypršení času vyhrazeného na deaktivaci systému. Vyhlášení poplachu býva z pravidla doprovázen vizuální a akustickou indikací se siréno-majákem a to jak interních tak externích. Paralérně jsou vyrozuměny správci objektu a případně PCO (pult centralizované ochrany = agentury, které dohlíží na stav objektů a v případě nutnosti vysílají svou hlídku na zajištění objektu). PTZS je zálohované interním akumulátorem, tak aby v případě výpadků veřejného zdroje elektrické energie mohlo nadále fungovat. PTZS je v dnešní době řešeno drátovým vedením prvků a hlavní logiky, nebo bezdrátovýma prvkama, které jsou závislé na bateriích. Je nutno mít na paměti, že každý objekt je individuální a volba prvků a jejich pozice je závislá na mnoha faktorech, od zvířecích členů rodiny, typ detektoru a až po kapacitu uživatelů ve firmách. Proto projekční část návrhu systému řešíme individuálně a dle požadavků zákazníka a to u Vás na místě.

Pro koho je vhodná PTZS ?

PTZS je standardně určinná pro všechny druhy objektů jako jsou rodinné domy, firmy, sklady, haly, továrny.

Nyní Vám představíme hlavní ovládací a detekční prvky, které tvoří základ  PTZS.

Dveřní a Vratová detekce

Jejich princip spočívá v mechanickém rozpojení a spojení obvodu ovlivněno magnetickou silou druhé části detektoru. Detekční část se instaluje na nepohyblivou část dveří, nebo brány a pasivní magnetická část na křídlo dveří, nebo bránu.

Vypíchli jsme pro Vás tři hlavní a nejčastěji používané dveřní detektory.

  • Na prvním obrázku můžete vidět takzvaný přejezdový vratový detektor, kde detekční část je instalovaná přímo na dlažbu, nebo podlahu garáže a druhá část je na samotném křídle vrat. Magnet je zkonstruován tak aby byl odolný na přejetí kolem auta.
  • Na druhém obrázku můžete najít závrtný dveřní detektor,  který kromě plné funkčnosti a spolehlivosti je navíc estetický jelikož je celý zavrtaný v rámu dveří a samotného rámu dveří ( oken ). Není vhodný pro instalaci do požárních dveří, kde je nutno porušit požární odolnost dveří
  • Dále máme klasický povrchový dveřní detektor, který se vyrábí v kovovém, nebo plastovém provedení. U plastových je varianta barev.
  • Jako poslední varianta je bezdrátový dveřní detektor, který pracuje na stejném principu předešlých detektorů s rozdílem rozměru, který býva z důvodu osazení baterií a přijímací/vysílací jednotkou rozměrově větší.

Prostorová detekce

Pod pojmem prostorová detekce je myšlený aktivní detekční prvek, který dokáže na principu mikrovlného záření, nebo na principu pohybu tepleného bodu snímat pohyb v daném prostoru. Jelikož detektorů je opravdu mnoho, je nutné je řadit do vícero kategorií. Hlavní kategorie je, zda se jedná o drátové, nebo bezdrátové provedení. U bezdrátového provedení je nutno myslet na vzdálenost mezi příjímačem a detektorem, rovněž i na prostředí ve kterém se nachází. Před návrhem PTZS je nutné zjistit kvalitu signálu mezi prvkama. Tahle problematika odpadá u drátového provedení. Za další rozdělení můžeme považovat  rozdělení  prostředí ve kterém se bude detektor nacházet. Například výbušné prostředí, venkovní prostředí, interní prostředí, prostředí s rizikem planných poplachů,  které můžou způsobovat například domácí mazlíčci. V poslední řadě se dělí dle technologie na mikrovlnné snímače a PIR (passive infrared) snímače, nebo spojenou variantou. Obecně jsme schopni vybrat dle prostředí nejvhodnejší kompromis mezi estetikou, funkčností a cenou.  

Perimetrická detekce

Perimetrickou detekcí lze chránit a kontrolovat vstup již na hranici pozemku, případně lze vytyčit místa nepovolaného vstupu v libovolné části pozemku. Perimetrická detekce našla využití zejména na hlídacích parkovištích, ochrana státních, ale i veřejných objektů  a vytyčení rizikových míst jako jsou trafo-stanice, vodárny a zbrojné průmyslové zóny. Perimetrická detekce je považována za prediktní ochranu, která je součastí celkového zabezpečení. Ve stručnosti řečeno je včasnou indikací nepovolaného vstupu již před vstupem samotného rizikového pásma, nebo hlídaného objektu. Jak je to u všech druhů detekčního vybavení i zde máme několik variant technologií, kterou lze navolit dle požadavků zákazníka a prostředí. Ke základním a nejvíce oblíbeným perimetrickým detektorům patří takzvaná INFRA BARIERA, která se skláda z aktivního a pasivního prvku, který detekuje pomyslnou přímku od aktivního prvku k pasívnimu prvku. Výhoda infra bariéry spočívá v jejím libovolném umístění, která není vázaná perimetrickou fyzickou bariérou ( např. plot, brána a jiné), ale lze ji instalovat do libovolného prostranství. Další možností je takzvaná ochrana perimetrickým kabelem, která je součastí fyzického perimetru z pravidla pletivo plotu. Zde je vyhodnocováno narušení fyzického perimetru, například pokus o přelezení plotu při kterém dochází k rezonanci a mechanické námahy kabelu, který mění své vlastnosti a tenhle jev je vyhodnocen jako poplach. Jako další přednost perimetrické ochrany je označován tazkvaný perimetrický nášlapový systém, jeho princip je poměrně jednoduchý. Jedná se o jednu,nebo více detekčních trubiček, které jsou instalovány pod půdou v zemi. Aktivace je závislá na tlaku v trubičce, která se mění dle zatížitelnosti na danou plochu. Po změně tlaku hlavní logika detekuje narušení a následně vyhlásí poplach. Při instalaci je teda nutno nakalibrovat zatížení na danou plochu , čím se vyhneme nechtěným planným poplachům od zvířat. Kablibrace může být nastavená na váhu průměrného člověka.

Ovládací prvky PTZS

Jak jsme již zmínili v samotném začátku, pro plnohodnotnou  kontrolou Vašeho PTZS systému je potřeba mít možnost kdykoliv aktivovat systém do hlídacího módu tzv. ARMOVACÍ MÓD, ale rovnež mít možnost kdykoliv systém deaktivovat.

K tomuto účelu  je určená hlavně klávesnice, která je schopná uživatelsky jednoduchým čiselným kódem autorizovat požadavek jak pro aktivaci, tak deaktivaci systému. Klávesnice PTZS slouží pro jednoduché a plnohodnotné nastavení systému ( určeno výrobcem ) dále indikuje poruchy, nebo historii poplachů, které jsou užitečné jak pro technika, tak pro uživatele, který může včasně daný problém nechat odstanit. Lze s ní jednoduše ovládat celé rozhranní Vašeho PTZS. 

Aby uživatel nebyl limitován pouze jedním druhem ovlácího prvku, je na trhu samozřejmě více možností. Správa Vašeho PTZS lze pomocí použití dálkového ovladače, kde je v rámci isntalace naprogramovaná funkce dle požadavků zákazníka. Ze zkušenosti jsou to aktivace a deaktivace systému, ale i možnost ovládání vrat garáže a příjezdové brány. 

Dalším a velmi oblíbeným způsobem je možnost vzdáleně kdekoliv ze světa ovládat systém za pomoci mobilního zařízení, kde je systém konfigurován, tak aby byl schopen simulovat jednoduchou verzi klávesnice u Vás přímo v mobilu. 

Komunikační moduly

I když se nejedná o samotný detekční prvek je komunikátor nedílnou součástí všech PTZS.  Jedná se o způsob upozornění PCO agentur a uživatel pomocí služeb GSM, GPRS, nebo klasickou analogovou telefonní linkou předá informaci. Dále lze dodatečně systémy zálohovat rádiovým komunikátorem, nebo pomocí internetu. Protokolovými komunikátory, které jsou hlavně vázány s PCO. Lze všechny komunikační možnosti  kombinovat a tím si zajistit, že informace o stavu Vašeho PTZS bude opravdu předána na patřičné místo. 

Doplňková detekce PTZS 

Kategorie doplňková detekce je opravdu všeobecný záběr celé řady detekčních prvků. Můžeme zde zařadit detektory výbušných plynů, detektory požární signalizace, detekory záplavy ( z pravidla technické místnosti ) , detektory vlhkosti, detektory teplotních změn, tamperové detektory a detektory tísně jak zdravotnické ,tak nouzové. Je z čeho vybírat a rádi Vám nabídneme celé portfólio možnosti  druhu zabezpečení u samotné obhlídky. 

Nezávazná poptávka